Panele czy deski podłogowe – czym kierować się przy wyborze podłóg do wnętrza?

Panele czy deski podłogowe – czym kierować się przy wyborze podłóg do wnętrza?

Podłoga to jeden z najważniejszych elementów urządzania wnętrza. Tworzy niepowtarzalny wygląd pomieszczeń, wpływa na estetykę wnętrz, ale i spełnia określone funkcje takie jak zapewnienie akustyki, utrzymanie czystości, komfortu termicznego czy funkcjonalności. Wybór podłogi to decyzja podejmowana na lata, trudniej jest ją wymienić niż np. dywan w salonie. Co zatem wybrać – panele czy deski podłogowe? Poznaj argumenty przemawiające za każdym z rozwiązań.

Panele czy deski podłogowe – czym kierować się przy wyborze?

  • Deski podłogowe – naturalne piękno w Twoim domu
  • Poznaj rodzaje syntetycznych paneli podłogowych
  • Dowiedz się, jakie zalety i wady mają panele wykonane z tworzyw sztucznych

Deski podłogowe i panele drewniane – czym się wyróżniają?

Deski podłogowe pozwolą Twojemu wnętrzu prezentować się naturalnie i elegancko. Deski podłogowe Wrocław dostępne w Galerii Wnętrz Domar to klasyka idealnie pasująca do każdego wnętrza. Drewniana podłoga jest odporna na wilgoć oraz uszkodzenia mechaniczne pod warunkiem prawidłowej konserwacji, a także pielęgnacji. Pamiętaj jednak, że o drewno trzeba odpowiednio zadbać. Podłoga drewniana, którą pozostawiasz bez wystarczającej „opieki”, zacznie niszczeć oraz szarzeć. Na powierzchni drewna zauważysz wówczas spękania, zarysowania oraz przetarcia.

Deski podłogowe Wrocław to jednak synonim długowieczności oraz trwałości. Nie bez powodu w starych domach wiele osób podejmuje się renowacji drewnianej podłogi, zamiast wymieniać ją na nową. Wielokrotnie odnawiana podłoga drewniana może przetrwać całe dekady, co stanowi jej największy atut.

Panele drewniane to inne rozwiązanie dla tych, którzy zachwycają się naturalnym pięknem drewna i oryginalnym rysunkiem słojów. Panele drewniane są zbudowane z trzech warstw:

  • najwyższej jakości drewna,
  • deseczek
  • sklejki mieszczącej się na spodzie.

Można spotkać panele wykonane z twardego drewna lokalnego takiego jak jesion, grab czy klon oraz egzotycznego, w większym stopniu odpornego na wilgoć (np. tek, iroko czy merbau).

Deski podłogowe i panele drewniane to jednak dość drogie rozwiązanie, którego nie można stosować, przy ogrzewaniu podłogowym. Jeśli zależy Ci na ekonomicznym wykończeniu podłogi, lepiej sięgnąć po wysokiej jakości panele z tworzyw sztucznych.

Rodzaje paneli podłogowych z tworzyw sztucznych

Na rynku można zakupić wiele rodzajów paneli, które najczęściej różnią się od siebie materiałem, wzorem, kolorem oraz przeznaczeniem. Oto trzy najpopularniejsze typy paneli dostępne w sklepach:

  • Panele laminowane – składową częścią tego tworzywa jest nadruk z dowolnym wzorem. Panele z laminowaną wierzchnią warstwą często wewnątrz kryją płytę wiórową. Z wierzchu mogą jednak imitować drewno, beton, płytki ceramiczne, a także kamień oraz mozaiki. Wykańczająca warstwa składająca się z substancji żywicowych zabezpiecza je przed wpływem wysokiej temperatury, odkształceniami oraz odbarwieniami.
  • Panele winylowe – ich cechą charakterystyczną jest wielowarstwowość. Na dole umieszczony jest korek, następnie płyta HDF, a całość zwieńcza transparentne PCV. Zaletą takiego rozwiązania jest izolacja termiczna oraz akustyczna. Panele winylowe są ciche i zapewniają ciepło pod stopami. Łatwo się je układa i wykazują sporą odporność na wilgoć, przez co nadają się również do kuchni.

Panele podłogowe z tworzyw sztucznych – zalety i wady

Panele podłogowe wykonane z tworzyw sztucznych mają zarówno sporo zalet, jak i kilka wad. Chcąc podjąć najlepszą decyzję, zapoznaj się z nimi przed zakupem.

Zalety paneli podłogowych

  • panele winylowe są mocne i wytrzymałe oraz zachowują swoją strukturę,
  • panele winylowe są odporne na wilgoć i wodę, dzięki czemu można je instalować w kuchni oraz w łazience,
  • różnorodne wzorniki paneli pozwalają na odtworzenie różnych struktur i aranżację wnętrza według różnych preferencji,
  • dobrze przewodzenie ciepła sprawia, że panele to ciepła podłoga dobrze „współpracująca” z ogrzewaniem podłogowym,
  • panele są łatwe w oczyszczaniu, dzięki czemu nadają się do mieszkań alergików

Wady paneli podłogowych

  • cena paneli winylowych jest wyższa od popularnych paneli laminowanych. Dodatkowym kosztem stają się też podkłady pod panele oraz akcesoria i profile wykończeniowe (w przypadku paneli winylowych inne niż przy laminowanych),
  • położenie paneli winylowych wymaga dokładnego wygładzenia powierzchni. To z kolei może wydłużyć czas montażu podłogi,
  • panele laminowane są w mniejszym stopniu odporne na wilgoć oraz uszkodzenia, a zamiast renowacji możliwa jest wyłącznie ich wymiana.

Redakcja

Polecane

Łóżko dla dziecka z barierką – kompleksowy przewodnik

Łóżko dla dziecka z barierką – kompleksowy przewodnik

Jak wybrać najlepszą lodówkę do nowego mieszkania?

Jak wybrać najlepszą lodówkę do nowego mieszkania?

Przyścienny odpływ liniowy – poznaj zasadę jego działania i praktyczne wskazówki montażowe

Przyścienny odpływ liniowy – poznaj zasadę jego działania i praktyczne wskazówki montażowe

GFI – Wykonujemy przemysłowe instalacje ogrzewania i wentylacji!

GFI – Wykonujemy przemysłowe instalacje ogrzewania i wentylacji!

No Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwa + jeden =