Jaki obrus na okrągły stół wybrać?

Jaki obrus na okrągły stół wybrać?

Okrągły stół jest nie tylko elegancki, ale również i praktyczny. Pasuje on zarówno do nowoczesnych, jak i do tradycyjnych aranżacji wnętrz. Z kolei zadaniem obrusu jest nie tylko ochrona blatu przed uszkodzeniem czy zalaniem. Pełni on bowiem również funkcje estetyczne, wzbogacając wnętrze i uzupełniając jego wystrój. Jaki obrus na okrągły stół będzie najlepszy? Podpowiadamy kilka sprawdzonych rozwiązań.

Jaki kształt obrusu na okrągły stół?

Okrągłe stoły wymagają doboru odpowiedniego obrusu. Aby dobrać obrus, należy wziąć jednak pod uwagę kilka istotnych aspektów. Oprócz wymiarów stołu, pozwalającego wybrać odpowiedni wymiar obrusu, ważnym czynnikiem będzie również jego kształt. O ile prostokątny stół nie rodzi tyle wątpliwości, o tyle stoły owalne lub okrągłe nie są już tak wdzięcznym zadaniem. I choć wybór obrusów na rynku jest olbrzymi, czasem trudno podjąć racjonalną decyzję, co do jego kształtu. Jeśli posiadasz okrągły stół, warto rozważyć obrus również w kształcie koła. Na okrągłe stoły pasują obrusy prostokątne, jednak muszą być one odpowiednio dobrane. Dobrym rozwiązaniem nie będzie jednak obrus owalny. Na co się zdecydować, gdy potrzebujemy obrusu na okrągły stół?

jak dobrać obrus na stół

Obrus o okrągłym kształcie

Wydaje się najbardziej oczywistym rozwiązaniem. Obrus o okrągłym kształcie sprawdzi się zarówno w przypadku stołu większych rozmiarów, jak i niewielkiego stolika kawowego. Jego rozmiar należy jednak dobrać do średnicy blatu, by obrus zwisający nie przeszkadzał osobom, które przy nim usiądą. Wielkość obrusu należy dobrać tak, by zwisał on ok. 20-25 cm poza krawędź stołu. Obrus zwisający poza krawędzie w ten sposób, nie będzie utrudniał spożywania posiłku, a wprowadzi do pomieszczenia nieco estetyki. Jeśli natomiast obrus ma sięgać do podłogi, warto wybrać przyjemną w dotyku tkaninę, która nie będzie zbyt sztywna. To zdecydowanie lepsze rozwiązanie, jeśli chodzi o stolik kawowy, niż w przypadku stołu kuchennego. Piękne okrągłe obrusy to prawdziwa ozdoba salonu oraz praktyczny sposób na to, czym przykryć okrągły stół.

jaki obrus na okrągły stół

Obrus kwadratowy

Kwadratowy obrus może również idealnie prezentować się na okrągłym stole. Jak to możliwe? Wszystko za sprawą rogów, które mogą elegancko zwisać poza blat okrągłego stołu. W tym przypadku należy również zastanowić się, by dobrze wybrać rozmiar obrusu. Może on bowiem zarówno zwisać nieznacznie poza krawędzie, jak i dotykać ziemi. Na małych stołach obrus taki jednak nie sprawdzi się, co warto mieć na uwadze, podejmując ostateczną decyzję. Ciekawą alternatywą może być również duży kwadratowy obrus. Blat stołu przykrywa się wówczas takim obrusem, kładąc na niego również serwetę w tym samym kształcie. To idealne rozwiązanie dla okrągłego drewnianego stołu, które nada mu nieco elegancji i nietypowego charakteru.

obrus na okragly stol

Jaki rozmiar obrusu na okrągły stół wybrać?

Wiele osób zastanawia się, ile obrusu potrzebujemy, by przykryć stół. Stoły okrągłe pięknie prezentują się bowiem tylko wówczas, gdy przykrywa ich odpowiedni rozmiar obrusu. Dopasowanie obrusa nie jest na szczęście wyjątkowo trudnym zadaniem. Przede wszystkim należy zmierzyć blat stołu. Jak już zostało wspomniane, przy okrągłych blatach sprawdzą się zarówno obrusy okrągłe, jak i prostokątne. Rogi obrusu i jego boki powinny jednak estetycznie zwisać poza blat. Uznaje się, że w przypadku obrusów kwadratowych wielkość części zwisającej powinna wynosić od 20 do 25 cm. Podobnie będzie w przypadku obrusów okrągłych, gdzie średnica obrusu powinna być o 25 cm większa z każdej strony. Jeśli zdecydujesz się wybrać obrus kwadratowy do ziemi, należy dokonać bardziej precyzyjnych pomiarów, biorąc także pod uwagę wysokość stołu. W takim przypadku warto postawić na tkaniny, które nie będą utrudniały swobodnego wsunięcia nóg pod stół.

obrusy na okrągłe stoły

Jaki materiał na obrus wybrać?

Wybór odpowiedniego obrusu nie powinien być przypadkowy. Musi on bowiem pełnić funkcje praktyczne, ale również i estetyczne, komponując się idealnie z wystrojem pomieszczenia i charakterem wnętrza. Wiemy już jak wybrać rozmiar obrusu i ile jego boki powinny zwisać poza blatem. Jednak obrus może stanowić również prawdziwą dekorację okrągłego stołu. Jak to osiągnąć? Warto zastanowić się, jaki materiał może pasować do danego wnętrza. Duży wybór obrusów nieco ułatwia zadanie, choć z drugiej strony konieczność dokonania odpowiedniego wyboru spośród tak wielu produktów nie zawsze jest łatwa.

Okrągły stół kuchenny

Jeśli potrzebujemy obrusu okrągłego do kuchni, wato zastanowić się nad formą ceraty. Takie nakrycie będzie bardzo praktyczne. Uchroni blat przed zniszczeniem, porysowaniem czy zalaniem tłustą potrawą. Taki obrus łatwo również utrzymać w czystości, więc idealnie sprawdzi się w codziennym użytkowaniu.

Elegancki stół drewniany

Eleganckie wnętrza wymagają już nieco innych rozwiązań. Dla obrusu kwadratowego wybrać można dzianinę. Zbuduje ona pozytywną atmosferę i wpłynie na klimat salonu. W przypadku stołów okrągłych niewielkich rozmiarów sporą popularnością cieszy się również rękodzieło, w postaci np. obrusów robionych na szydełku. Coraz częściej spotykamy także połączenie dwóch obrusów o takich samych, bądź różnych kształtach. W takiej sytuacji można wykorzystać kontrastowe barwy sprawiając, że nasz stół będzie z pewnością przyciągał uwagę gości. Oczywiście można również zastosować tradycyjne rozwiązania, które wkomponują się w aranżację i uzupełnią ją swoją elegancją, wyszukanym stylem i praktyczną funkcją ochronną.

obrusy na stol okragly

Jaki obrus na stół okrągły 100?

W przypadku okrągłego stołu o wymiarze 100 idealnym rozwiązaniem będzie obrus 150 cm. Jego boki będą zwisać, wyglądając elegancko i estetycznie.

Ile powinien zwisać obrus na stole?

Obrus powinien być odpowiednio dobrany do średnicy stołu, by nie utrudniać nikomu wstawania i siadania przy okrągłym stole. Jeśli masz okrągły stół, połóż więc na nim obrus tak, by część zwisająca poza jego obręb miała ok. 25 cm.

Ile osób zmieści się przy okrągłym stole?

Przy okrągłym stole najczęściej zasiada parzysta liczba osób. Typowy mebel pomieści wokół siebie od 8 do nawet 12 osób.

Redakcja

Polecane

Must-Have w Twojej Szafie – Moda na Lato 2024

Must-Have w Twojej Szafie – Moda na Lato 2024

Nowoczesny fotel komputerowy w biurze i  w domu – co warto o nim wiedzieć?

Nowoczesny fotel komputerowy w biurze i w domu – co warto o nim wiedzieć?

Praktyczne i niedrogie urządzenia, które ułatwią Ci gotowanie

Praktyczne i niedrogie urządzenia, które ułatwią Ci gotowanie

Jak uszyć prześcieradło z gumką? Ciekawe pomysły

Jak uszyć prześcieradło z gumką? Ciekawe pomysły

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

cztery × 4 =