Alabastrowa cera – jak dbać o jasną skórę?

Alabastrowa cera – jak dbać o jasną skórę?

Piękna cera to marzenie większości kobiet, ale również i mężczyzn, którzy w dzisiejszej rzeczywistości coraz więcej uwagi przykładają do zewnętrznego wyglądu. Wygląd i odcień naszej skóry uwarunkowany jest jednak przez wiele czynników, również i tych genetycznych. Alabastrowa cera to zdecydowanie najjaśniejszy kolor, jaki może przybierać skóra naszej twarzy. Czym się charakteryzuje się taka cera i jakie są zalety alabastrowego odcienia skóry?

Czym charakteryzuje się cera alabastrowa?

Alabastrowa cera to określenie, które odnosi się do wyjątkowo jasnej karnacji. Nazwa ta wywodzi się od pochodzącego z łaciny słowa „albus”, oznaczającego dosłownie „biały”. Nic dziwnego, bo odcień skóry alabastru najbardziej zbliżony jest do tego właśnie koloru. Taki rodzaj skóry twarzy bywa również często nazywany porcelanowym. Jest on uznawany za wyjątkowo piękny i pożądany przez znaczną ilość kobiet. Posiadacze porcelanowej cery często mają również ciemną oprawę oczu i ciemne włosy, co nadaje im wyjątkowego wyglądu.

Swoją alabastrową skórę mogą oni określać jako pozbawioną wad i niedociągnięć, choć oczywiście wymaga to odpowiedniej pielęgnacji. Kilka wieków temu cera alabastrowa należała wyłącznie do przedstawicielek wyższych klas, które nie zajmowały się pracą na świeżym powietrzu, a – wprost przeciwnie – mogły sobie pozwolić na unikanie ekspozycji na promienie słoneczne. Dziś posiadanie alabastrowego odcienia nie jest łączone z żadną grupą społeczną, choć zdecydowana większość posiadaczek tego rodzaju cery zamieszkuje kontynent azjatycki. Jak udowodniono, taki efekt jasnej skóry warunkuje melanina, czyli pigment, stanowiący element komórek naszej skóry. Tak więc najjaśniejszy odcień skóry jest nam na ogół przekazywany genetycznie, choć podobny koloryt skóry twarzy można uzyskać, chroniąc się przed działaniem promieni słonecznych.

alabastrowa cera co to znaczy

Jak uzyskać alabastrową cerę?

W kontekście wcześniejszych słów, należy przede wszystkim udzielić odpowiedzi na pytanie, czy uzyskanie koloru skóry w odcieniu alabastru jest w ogóle możliwe? Jak już zostało wspomniane, taki rodzaj skóry jest nam przekazywany genetycznie. Jednak jeszcze kilkadziesiąt lat temu przedstawiciele wyższych klas społecznych posiadali nieskazitelnie białą skórę, czym odróżniali się od śniadych członków niższych klas. Jak to możliwe? Otóż jeśli dążymy do jasnego odcienia skóry, musimy chronić cerę przed ekspozycją na promienie słoneczne.

To właśnie dlatego przedstawicielki pewnych narodowości są posiadaczkami alabastrowej cery, pomimo tego, że nie jest im ona przekazywana w genach. Białą skórę można uzyskać stosując również kremy, zawierające wysoki filtr przeciwsłoneczny. Dzięki temu skóra nie opali się, a my doczekamy się wymarzonej alabastrowej karnacji. Efekt taki wymaga jednak wzmocnienia przy użyciu makijażu. Zastosowanie odpowiedniego odcieniu podkładu sprawia, że uzyskujemy cerę w kolorze alabastru. Taki makijaż przypomina styl azjatycki. To właśnie Chinki i Japonki posiadły wiedzę, jakie odcienie makijażu wybrać i które kosmetyki zastosować, by porcelanowa skóra stała się rzeczywistością. Jak widać, wystarczy kilka sztuczek, by cera wyglądała jak porcelana, choć ten typ cery jest stosunkowo rzadki w naturalnej postaci.

Alabastrowa cera

Alabastrowa cera – jak o nią dbać?

Jasna cera wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Posiadacze alabastrowej skóry znakomicie orientują się w różnego rodzaju kosmetykach nawilżających, bo to właśnie one stanowią podstawę ich codziennej higieny. Pielęgnacja jasnej skóry powinna opierać się przede wszystkim na odpowiednim nawilżeniu i oczyszczeniu. Nic dziwnego, bo biały odcień skóry na ogół łączy się ze skórą suchą lub mieszaną. Jeśli posiadamy bladą cerę, która nie będzie odpowiednio zadbana, wszelkie niedoskonałości będą na niej doskonale widoczne. Pielęgnacja skóry powinna więc być w tym przypadku wyjątkowo dokładna. Jeśli nasza cera jest sucha, pielęgnacja alabastrowej cery musi opierać się na tonikach i płynach miecelarnych.

Pielęgnacja alabastrowej cery wymaga również zastosowania rozwiązań, takich jak krem łagodzący, zwłaszcza w przypadku cery suchej. Alabastrowa cera sucha wymaga również dogłębnego nawilżania, które można przeprowadzić, korzystając z maseczek nawilżających. Jasny koloryt skóry twarzy, podobnie jak każdy inny, wymaga pielęgnacji, ale również i starannego demakijażu o czym nie wolno zapominać podczas codziennej higieny. Do alabastrowej skóry doskonale sprawdzą się delikatne płyny, pozbawione sztucznych substancji zapachowych.

bardzo jasna cera

Zalety i wady alabastrowego odcienia skóry

Jeszcze całkiem niedawno postrzegano alabastrową cerę jako wyjątkowo piękną. Porcelanową skórę powinny wtedy posiadać wszystkie przedstawicielki wyższych klas. Dziś alabastrowa skóra cieszy się również sporym zainteresowaniem, choć nie jest już przeznaczona dla żadnej konkretnej grupy społecznej. Delikatna biała skóra to marzenie wielu kobiet. Samo słowo alabaster budzi pozytywne uczucia, nic dziwnego, że tak wiele osób chciałoby uzyskać efekt porcelanowej cery. Posiadanie takiego typu skóry niesie ze sobą liczne zalety. Posiadaczki cery alabastrowej szczególnie doceniają możliwość dopasowania karnacji do niemalże każdej stylizacji. Odpowiedni makijaż podkreśli najlepsze odcienie, a kolor włosów skomponuje się z dobraną stylistyką stroju. Posiadaczki cery alabastrowej niezmiernie cieszy również możliwość zrezygnowania z makijażu. Przy odpowiedniej pielęgnacji skóry twarzy, nie są bowiem widoczne na niej żadne niedoskonałości.

Niestety, skóra alabastrowa potrzebuje również specjalnej pielęgnacji, o której nie można zapominać, by cieszyć się jej wyglądem. Jej posiadaczki często zmagają się również z zaczerwienieniem skóry. Skóra twarzy też jest narażona na poparzenia słoneczne w znacznie większym stopniu, niż u przedstawicielek ciemniejszych karnacji. W przypadku cery alabastrowej problemem może być także dobór odpowiednich kosmetyków do makijażu.

cera alabastrowa

Co to jest alabastrowa cera?

Pod terminem alabastrowa cera kryje się najjaśniejszy odcień, jaki może przybierać skóra naszej twarzy. Posiadacze alabastrowej skóry charakteryzują się wyjątkowo jasną cerą z bardzo charakterystycznymi tonami w różowym, ewentualnie żółtym kolorze.

Co zrobić, żeby mieć alabastrową cerę?

Skóra ma alabastrowy odcień, jeśli pozbawiona jest oddziaływania promieni słonecznych. Jeśli nie możesz ich unikać, stosuj kremy z wysokim filtrem oraz kosmetyki głęboko oczyszczające do twarzy.

Redakcja

Polecane

Nawadnianie u seniorów to podstawa! Jaką wybrać wodę dla osób starszych?

Nawadnianie u seniorów to podstawa! Jaką wybrać wodę dla osób starszych?

Bezpieczeństwo w ruchu ulicznym a aparaty słuchowe

Bezpieczeństwo w ruchu ulicznym a aparaty słuchowe

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

piętnaście − 3 =