
Bezpieczeństwo w ruchu ulicznym a aparaty słuchowe
Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.
Słuch jest jednym z najważniejszych zmysłów człowieka, dzięki któremu postrzegamy, analizujemy i badamy otaczający nas świat. Niestety problem utraty i ubytku słuchu jest dziś bardzo aktualny. Utrata percepcji dźwięku może być krótkotrwała, jak i nieodwracalna. Nieodwracalne zmiany wymagają korekcji za pomocą odpowiednich urządzeń korygujących dźwięk. Osoba niesłysząca lub słabo słysząca pozbawiona aparatu staje się bezbronna wobec otaczającego ją świata.
Aparat słuchowy to skuteczny sposób na przywrócenie utraconej możliwości usłyszenia i szansa na normalne życie. Pacjenci z głuchotą lub niedosłuchem mogą indywidualnie wybrać model tego wyrobu medycznego, najbardziej dopasowany do ich potrzeb. Do wyboru urządzenia należy podejść bardzo odpowiedzialnie, koniecznie przed zakupem należy odwiedzić audiologa, który szczegółowo opisze problem i udzieli fachowych zaleceń dotyczących potrzeb technicznych aparatu słuchowego.
Aparat słuchowy, jak wybrać?
Przy wyborze rodzaju urządzenia na pierwszym miejscu powinna być jakość słyszenia, wygoda, a dopiero potem walory estetyczne. Pacjenci mogą wybrać spośród kilku rodzajów aparatów.
- Zauszne aparaty słuchowe. Korpus takiego urządzenia mocuje się za uchem, a do przewodu słuchowego wprowadza się silikonową rurkę zakończoną końcówką douszną. Zauszne aparaty słuchowe są trwałe, łatwe w użyciu i odpowiednie dla osób nawet z najgłębszym ubytkiem słuchu.
- Wewnętrzne aparaty słuchowe. umieszcza się w przewodzie słuchowym i małżowinie usznej. Takie urządzenie jest mniej widoczne dla innych, ale ma ograniczoną moc i funkcjonalność – korpus urządzenia jest bardzo mały, aby pomieścić wiele elementów.
- Douszne aparaty słuchowe, to najbardziej dyskretne urządzenia, które są całkowicie ukryte w przewodzie słuchowym i niewidoczne dla innych. Obudowa takiego urządzenia jest jeszcze mniejsza niż wkładki wewnątrzusznej, dzięki czemu może spełniać mniej funkcji.
Proces adaptacji, a bezpieczeństwo na ulicy
Bardzo rzadko zdarza się, aby osoba niedosłysząca, która otrzymuje aparat słuchowy po raz pierwszy, mogła od razu w pełni cieszyć się korzyściami płynącymi z poprawy słuchu. Proces dopasowywania aparatu słuchowego składa się z kilku etapów:
- wstępnej regulacji,
- adaptacji
- dostrajania.
Co więcej, adaptacja zajmuje najwięcej czasu w całym procesie, na co składa się szereg czynników. Zaleca się powolne rozpoczęcie używania aparatu słuchowego, pacjent musi nauczyć się korzystać z aparatu słuchowego codziennie, przez cały dzień iw różnych sytuacjach. Osoba niesłysząca powinna założyć urządzenie zaraz po przebudzeniu i zdejmować je dopiero przed pójściem spać. W czasie rehabilitacji i adaptacji pacjent powinien jak najwięcej czasu spędzać w miejscach, w których przebywa dużo osób, samochodów, powoli wdrażać się w bycie częścią ruchu ulicznego. Pierwszy kontakt z natłokiem dźwięków miasta może być szokujący. Dopóki aparat słuchowy nie stanie się częścią stylu życia użytkownika poprzez ciągłe używanie, mózg nie otrzyma wystarczającej stymulacji, aby nauczyć się interpretować prawdziwe dźwięki otaczającego świata. Używanie aparatu słuchowego tylko w okresie przebywania wśród ludzi, a zdejmowanie go w domu, jest błędem. W takich przypadkach dźwięk pochodzący z urządzenia pozostanie nietypowy, a aparat nie spełni pożądanej roli.
Podsumowanie
Dobrze dobrany aparat słuchowy, poprawnie przeprowadzony proces adaptacji i rehabilitacji przyczynią się do powrotu osoby z niedosłuchem do społeczeństwa. Lepszy słuch i umiejętność interpretacji dźwięków, to także większe bezpieczeństwo na ulicy.
No Comment