Jak uszyć prześcieradło z gumką? Ciekawe pomysły

Jak uszyć prześcieradło z gumką? Ciekawe pomysły

Prześcieradło na gumce jest nie tylko praktyczne, ale również i estetyczne. Nie zwija się, pokrywa cały materac – nawet ten o nietypowych rozmiarach i zapewnia odpowiedni komfort. Jeśli uszyjemy go samodzielnie, nie będziemy musieli martwić się o dobór odpowiednich wymiarów i tracić czas na poszukiwania idealnych rozwiązań w sklepach. Jak uszyć prześcieradło z gumką krok po kroku? Przeczytaj nasze wskazówki, zanim przystąpisz do pracy.

Bawełniane prześcieradło z gumką – komfortowe i praktyczne rozwiązanie

Prześcieradło wyposażone w gumkę jest niezwykle praktycznym i komfortowym rozwiązaniem. Wszyta gumka pozwala dopasować go do rozmiaru materaca. To idealne rozwiązanie, gdy musimy dopasować prześcieradło do nietypowych wymiarów materaca, zarówno pod względem wielkości, jak i wysokości. Dopasowanie prześcieradła z oferty sklepów nie zawsze jest łatwym zadaniem, gdyż niestandardowe rozwiązania pojawiają się w naszych domach coraz częściej, a materac na wymiary przestał być czymś niespotykanym. Również wysokość materaca bywa różna, a standardowe prześcieradła trudno dopasować do tych wyższych produktów. Dlatego też samodzielne uszycie pozwala na dopasowanie prześcieradła do każdego wymiaru, co z kolei wpływa na jego estetykę.

Prześcieradła z gumką są doskonałym rozwiązaniem również w przypadku dzieci. Wszyta gumka uniemożliwia przesuwanie się prześcieradła nawet wówczas, gdy maluch przekręca się wielokrotnie. Zwiększa to znacząco komfort wypoczynku powodując, że dziecko nie budzi się z powodu uwierania przez zwinięty materiał. Co więcej, samodzielne podjęcie się uszycia prześcieradła umożliwia użycie kawałka materiału, komponującego się idealnie z wystrojem sypialni.

Jak wiadomo, usługa uszycia prześcieradła jest kosztowna, natomiast podejmując samemu takie wyzwanie, możemy sprawdzić swoje możliwości, odczuwając jednocześnie satysfakcję z ostatecznych wyników. Jeśli jednak chcesz spróbować swoich sił, bez konieczności mierzenia dużego materaca, rozpocząć można od uszycia prześcieradła gondoli, które jest znacznie mniejsze, przez co praca będzie łatwiejsza.

jak uszyć prześcieradło z gumką

Z jakiego materiału powinno być prześcieradło?

Wybór materiału stanowi również ważne zadanie i nie powinien być przypadkowy. Świeżo uszyte prześcieradło musi być nie tylko estetyczne, ale również i komfortowe w użytkowaniu. Dobór odpowiedniej tkaniny zapewni naszemu organizmowi stosowną ochronę przed przegrzaniem, ale również i przed wychłodzeniem. Taką funkcję doskonale spełnią tkaniny bawełniane. Prześcieradło, które zostanie wykonane z bawełny, będzie cechowało się również dużą trwałością. Jeśli do aranżacji sypialni będą jednak pasowały wzorzyste tkaniny, lepszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie satyny.

Dużą popularnością cieszą się obecnie również prześcieradła jersey. Co ważne, szycie takiego prześcieradła można połączyć z dobrą zabawą, zwłaszcza jeśli końcowym efektem ma być produkt przeznaczony dla dzieci. Tutaj można zdecydowanie puścić wodze fantazji i sięgnąć po kolorowe tkaniny z różnymi motywami. Dodatkową motywacją może być w tym przypadku radość malucha z wyjątkowego prześcieradła, którego nie znajdziemy na sklepowych półkach. Jeśli prześcieradło posiada gumkę, możesz mieć pewność, że Twój maluch będzie spał wygodnie.

jak wszyć gumkę do prześcieradła

Jak uszyć prześcieradło z gumką krok po kroku?

Aby uszyć prześcieradło krok po kroku, należy nie tylko przygotować odpowiednie narzędzia i materiały, ale również dokonać dokładnych pomiarów. Postępuj zgodnie z naszymi wskazówkami, by móc cieszyć się z efektów swojej pracy.

Przygotuj materiały i dokonaj pomiarów

Niezależnie od tego czy planujesz uszyć prześcieradło gondoli czy chcesz uzyskać gotowe prześcieradło na materac w sypialni, musisz przygotować niezbędne narzędzia. Przygotuj więc odpowiednią ilość materiału i plan pracy. Weź pod uwagę grubość materaca oraz to, jakie materac ma wymiary. Dokonaj pomiarów szerokości, długości materaca. Weź pod uwagę również grubość materaca. Pamiętaj także o krawędzi prześcieradła, która będzie założona pod materac. Mierząc szerokość materaca, dodaj więc ok. 15 cm, by zrobić zakładkę na gumkę. Wymiar materiału musi uwzględniać odpowiednie cm gumki, by nie było ono za małe.

jak zrobić prześcieradło z gumką

Samodzielne uszycie prześcieradła

Po wybraniu rozmiaru i koloru prześcieradła, możesz już przystąpić do pracy. Najpierw wybierz odpowiednią szerokość gumki. Utnij teraz jej 4 kawałki, po jednym na każdą stronę prześcieradła. W każdym z rogów zaznacz teraz kwadrat, który następnie należy wyciąć. Wycinanie rogów tkaniny to krok, którego nie można pominąć, gdyż bez tego nasze prześcieradło nie przybierze pożądanej formy. Złóż teraz brzeg materiału prawą stroną do prawej. Teraz przyszła pora na zszywanie rogów prześcieradła, które zaczyna nabierać już odpowiednich kształtów.

Wszywanie gumki

Teraz trzeba na brzegach prześcieradła zrobić tunel, przez który zostaną przeciągnięte końce gumki. Na brzegach prześcieradła wykonaj zakładkę i przeciągnij gumkę, wykorzystując w tym celu agrafkę. Możesz również wszyć ją od razu, pamiętając o zachowaniu przy tym szczególnej ostrożności, by gumki nie zszyć z materiałem. Na końcu tunelu zszyj otwór, pozostawiając jednak miejsce, by wyciągnąć końcówkę gumki z jednej strony. Tą końcówkę gumki przyszyj do krawędzi prześcieradła. Zaprasuj krawędzie prześcieradła, by wyglądały one estetycznie. Pamiętaj, że wykańczanie krawędzi prześcieradła stanowi istotny element pracy pomimo tego, że nie będzie ich widać. Załóż teraz nowe prześcieradło na rogi materaca i ciesz się z dobrze wykonanej pracy.

prześcieradło z gumką jak uszyć

Jaka gumka do prześcieradła z gumką?

Długość gumki powinna być dostosowana do wymiarów prześcieradła, natomiast jej szerokość powinna wahać się w granicach od 0,8 do 1 cm.

Jak zmniejszyć prześcieradło z gumką?

Jeśli prześcieradło zostało uszyte zbyt duże, można zmniejszyć je, wykorzystując proces prania. Należy umieścić je w bębnie pralki, ustawiając długi program i temperaturę 80 stopni. Metoda ta sprawdzi się tylko na prześcieradłach szytych z naturalnych materiałów.

szycie prześcieradła z gumką

Jakie są rozmiary prześcieradeł z gumką?

Rozmiary prześcieradeł z gumką są dopasowane pod standardowe rozmiary materaców. Zmierzenie materaca stanowi więc podstawę udanego zakupu. Na rynku dostępne są prześcieradła w rozmiarach 80×200, 90×200, 120×200, 140×200, 160×200 i 180×200.

Redakcja

Polecane

Must-Have w Twojej Szafie – Moda na Lato 2024

Must-Have w Twojej Szafie – Moda na Lato 2024

Nowoczesny fotel komputerowy w biurze i  w domu – co warto o nim wiedzieć?

Nowoczesny fotel komputerowy w biurze i w domu – co warto o nim wiedzieć?

Praktyczne i niedrogie urządzenia, które ułatwią Ci gotowanie

Praktyczne i niedrogie urządzenia, które ułatwią Ci gotowanie

Jak prać czapkę z daszkiem? Skuteczne metody

Jak prać czapkę z daszkiem? Skuteczne metody

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

18 − szesnaście =