Jak prać czapkę z daszkiem? Skuteczne metody

Jak prać czapkę z daszkiem? Skuteczne metody

Czapki z daszkiem to bardzo popularny element naszej garderoby. Odpowiednio dobrany, pasuje do niemalże każdej stylizacji, uzupełniając ją i nadając wyjątkowego charakteru. Ważne jest jednak by wiedzieć, jak prać czapkę z daszkiem, by jej nie zniszczyć. Wbrew pozorom, dobór środka piorącego i metody prania będzie tutaj niezwykle istotny. Zebraliśmy więc najważniejsze informacje, udzielając tym samym odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Czy można prać czapkę z daszkiem w pralce?

Zanim rzucisz swoją ulubioną czapką w kierunku pralki, koniecznie zapoznaj się z informacjami, które zostały umieszczone przez producenta na jej metce. To właśnie od tego powinniśmy zacząć zarówno pielęgnację czapki, jak i każdego innego elementu naszej garderoby. Często to właśnie z metki możemy dowiedzieć się takich informacji, jak optymalna temperatura wody, jaki środek piorący wybrać lub też jaki rodzaj prania wybrać, by nie zniszczyć swojej czapki. Niektórych rodzajów czapek w ogóle nie można prać w pralce. Informacje taką również znajdziesz na metce. Jeśli nie chcesz zniszczyć swojej czapki, koniecznie zapoznaj się z informacjami od producenta.

Jeśli chcesz wyprać ulubioną czapkę, pamiętaj o kilku ważnych zasadach. Czapkę pierzemy wyłącznie wybierając program do prania ręcznego. Pamiętaj o ustawieniu takich parametrów, jak temperatura prania, a także o wybraniu zalecanego przez producenta środka piorącego. Zdecydowanie lepszym pomysłem będzie jednak wyprać czapkę z daszkiem ręcznie. Jeśli tłuste plamy nie znajdują się na daszku, można również zadbać o to, by daszek nie został zamoczony. Pozostaw czapkę namoczoną przez pewien czas, a następnie wymyj gąbką lub szczoteczką i wypłucz ją letnią wodą.

czapka z daszkiem jak prać

Podstawowe zasady prania czapki z daszkiem

Warto wiedzieć, jak odpowiednio prać czapkę, by nie zniszczyć swojego ulubionego elementu garderoby. Jeśli czapka ma plamy, ich usunięcie będzie niezbędne. Czapki należy prać ręcznie, by nie straciły one swoich walorów i kształtów. Unikajmy prania czapek w prace, chyba że mamy w niej program prania ręcznego. Jeśli model czapki ma plastikowy daszek, nie powinien on przysporzyć większych problemów w praniu. Skórzane czapki czy czapki z tekturowym daszkiem mogą ulec nieestetycznemu odkształceniu, a nawet zniszczeniu.

Czapkę warto również wysuszyć w przewiewnym miejscu. To zdecydowanie lesze rozwiązanie od suszarki, która najprawdopodobniej zniszczy czapkę wysoką temperaturą. Aby prawidłowo prać czapkę, zrezygnuj również z silnych detergentów. To dobra rada niezależnie od tego czy pierzesz dziecięcą czapkę, bawełnianą czapkę, czy też swoją ulubioną czapkę z daszkiem. Wybielacz czy silny odplamiacz nie będzie w tym przypadku dobrym pomysłem.

czy można prać czapkę z daszkiem

Jak umyć czapkę z daszkiem bezpiecznie?

Czapka z daszkiem ma wyjątkowy wygląd i charakter. Niestety, nieprawidłowe pranie tego nakrycia głowy może znacznie obniżyć jego estetykę. Część czapki może bowiem odkształcić się, a sama czapka starci gustowny wygląd. Dlatego też do mycia czapek warto podchodzić racjonalnie. W zdecydowanej większości przypadków należy prać czapkę ręcznie. Nieco inaczej wygląda sytuacja, gdy daszek czapki wykonany został z plastiku.

Takie nakrycia głowy można prać w prace, pamiętając jednak, by ustawić odpowiednią temperaturę prania czapki oraz zastosować łagodny detergent, by kolor czapki nie zmienił się w praniu. W pozostałych przypadkach pozostaje nam tylko pranie ręczne. Czyszczenie czapki należy przeprowadzić w misce lub umywalce w letniej lub ciepłej wodzie. W procesie tym można wykorzystać delikatną gąbkę lub szczoteczkę, która ułatwi dostanie się do różnych zakamarków, gdzie mogą kryć się zabrudzenia. Pomimo tego, że to zajęcie czasochłonne, z pewnością uchroni czapkę przed odkształceniem i zniszczeniem.

Jak skutecznie suszyć czapkę z daszkiem?

Wypraną ręcznie czapkę należy opłukać nieco letnią wodą. Nigdy nie należy jednak suszyć czapki suszarką. Czapka straci bowiem swój kształt i ulegnie zniszczeniu. Jeśli uda nam się wyprać czapkę ręcznie, nie należy jej też kłaść na kaloryferze, by woda szybko odciekła, a materiał stał się słuchy. Kiepskim pomysłem będzie także suszenie czapki suszarką do włosów. Co więc należy zrobić, by nakrycie głowy było suche? Przede wszystkim warto pozostawić go w przewiewnym miejscu. Może to być zwykła suszarka, na której suszą się inne ciuchy. Pamiętaj jednak, by nigdy nie ustawiać jej w pełnym słońcu, gdyż kolory prania szybko wyblakną. Czapkę z daszkiem dobrze jest ułożyć na ręczniku, by nie odkształciła się ona w trakcie wysychania.

jak prać czapkę z daszkiem

Jak czyścić czapki robocze?

Czapka robocza z daszkiem to doskonały wybór. Chroni ona przed słońcem, zapobiega przegrzaniu i zatrzymuje pot, który nie spływa nam do oczu. W tym przypadku najlepiej sprawdza się czapka bawełniana, która chłonie wilgoć. Niestety bardzo trudno jest skutecznie prać czapkę roboczą. W tym przypadku sprawdzi się tylko woda i szczotka, którą trzeba dokładnie szorować zanieczyszczone powierzchnie. Do prania należy dodać również mydło, które pomoże usunąć tłuste plamy. Jeśli Twoje nakrycie głowy jest wyjątkowo mocno zabrudzone, namocz czapkę na dłuższą chwilę w letniej wodzie z mydłem, by nieco ułatwić sobie późniejsze czyszczenie.

jak wyczyścić czapkę z daszkiem

Czy czapkę z daszkiem można prać w pralce?

Jeśli zamierzasz prać czapkę z daszkiem w pralce, zawsze spojrzyj wcześniej na metkę wewnątrz czapki. Jak się bowiem okazuje, zdecydowanej większości czapek nie można prać w pralce. W niektórych czapkach daszek jest wykonany z plastiku, co umożliwia pranie go właśnie w ten sposób.

Czym wyprać czapkę z daszkiem?

Czapkę zniszczy zarówno wysoka temperatura wody, jak i źle dobrany detergent. Zamiast proszku do prania lepiej więc użyć delikatnego płynu, w którym należy zamoczyć ten element garderoby pamiętając, by daszek znajdował się ponad powierzchnią wody.

jak wyprać czapkę z daszkiem

Jak usunąć plamy z potu na czapce?

Plamy z potu w środku czapki można usunąć w delikatny sposób. Aby zmyć plamy potu z czapki użyj szczoteczki z miękkim włosiem. Jeśli wybierzesz pralkę, ustaw program prania na najbardziej delikatny, pamiętając również o metalowej kształtce, która pozwoli zachować kształt czapki.

Redakcja

Polecane

Must-Have w Twojej Szafie – Moda na Lato 2024

Must-Have w Twojej Szafie – Moda na Lato 2024

Nowoczesny fotel komputerowy w biurze i  w domu – co warto o nim wiedzieć?

Nowoczesny fotel komputerowy w biurze i w domu – co warto o nim wiedzieć?

Praktyczne i niedrogie urządzenia, które ułatwią Ci gotowanie

Praktyczne i niedrogie urządzenia, które ułatwią Ci gotowanie

Jak uszyć prześcieradło z gumką? Ciekawe pomysły

Jak uszyć prześcieradło z gumką? Ciekawe pomysły

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jeden × 4 =