Jak założyć mały ogród warzywny na balkonie?

Jak założyć mały ogród warzywny na balkonie?

Ogród warzywny na balkonie to rozwiązanie, które zaczyna cieszyć się coraz większym powodzeniem. Nic dziwnego, bo dzięki niemu również mieszkając w bloku, mamy szansę na dostęp do świeżych warzyw i ziół. Jakie są zasady balkonowej uprawy warzyw i co zasadzić w tym nietypowym ogródku? Sprawdź nasze propozycje.

Od czego zacząć uprawy warzyw na balkonie?

Zanim zaczniemy na dobre korzystać z naszych roślin balkonowych, należy przygotować uprawę, stosując się do kilku istotnych zasad. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na nasłonecznienie balkonu, bo to właśnie promienie słoneczne są niezbędne do uprawy roślin. Warto pamiętać również, że balkony umieszczone od strony północnej nie będą sprzyjać uprawie sadzonek warzyw. Poza tym należy również podjąć decyzję czy na balkonie uprawiane będą warzywa w doniczkach, czy w skrzynkach. Nasiona warzyw trzeba umieścić w ziemi o odpowiedniej porze roku, by przyniosły one odpowiednie plony. Jak widać, domowa uprawa warzyw wymaga również sporo pracy, zanim jeszcze będziemy mogli cieszyć się z jej efektów.

jak zrobić ogródek na balkonie

Ogródek warzywny – narzędzia potrzebne do pracy

Jak już podkreśliliśmy, domowa uprawa warzyw wymaga odpowiednich przygotowań. Jeśli chcesz uprawiać warzywa lub zioła na balkonie, musisz zdecydować przede wszystkim, w jakich pojemnikach uprawiać warzywa. Na balkonie sprawdzi się zarówno skrzynka, jak i duża donica. Jeśli będziesz sadzić na balkonie rośliny wieloletnie, pomyśl również o odpowiedniej ochronie doniczek lub skrzynek na czas zimowych mrozów. Jeśli zdecydujesz już w jakich pojemnikach uprawiać warzywa, pomyśl jeszcze o odpowiedniej ziemi. Rośliny uprawiane na balkonie będą potrzebowały podłoża do roślin balkonowych lub też ziemi podobnej do tych, jakiej używa się do tradycyjnej uprawy warzyw. Zanim przystąpisz do pracy, zaopatrz się w zestaw małych narzędzi ogrodowych, które idealnie sprawdzą się, jeśli chcesz uprawiać warzywa na balkonie.

ogród warzywny na balkonie

Podstawowe zasady uprawy balkonowej

Własna uprawa warzyw jest bardzo dobrym pomysłem. Co ważne, warzywa nadają się do uprawy nie tylko na tradycyjnych grządkach, bowiem to również rozwiązanie dla każdego, kto ma balkon w mieszkaniu. Uprawa roślin warzywnych na balkonach rządzi się swoimi prawami. Wielkość i kształt pojemników musisz dopasować do konkretnych roślin, które będą w nich zasadzone. Jest to konieczne, by zapewnić roślinom możliwość rozwoju i wydania plonów. Duża donica idealnie nadaje się pod uprawę pomidorów. Pod uprawy roślin korzeniowych lepiej wybrać z kolei drewniane skrzynki. Jeśli masz niewielki balkon, doskonale sprawdzą się podwieszane doniczki, w których można posadzić np. sałatę. Do uprawy większych roślin przydadzą się bambusowe podpory. Aby zapewnić roślinom warunki do rozwoju, konieczne jest ich regularne podlewanie i nawożenie.

ogródek warzywny na tarasie

Jakie warzywa uprawiane są na balkonach?

Do uprawy balkonowej warzyw nadaje się sporo gatunków. Tak więc uprawa roślin jadalnych dotyczyć może chociażby pomidorów czy papryki. Na balkonach równie często sadzi się rukolę, seler naciowy, koper czy szpinak. Dobrym pomysłem będzie również pietruszka, bakłażan czy cukinia, choć w tym przypadku lepiej postawić na odmiany miniaturowe. Na balkonach spotkać można również wiele innych gatunków warzyw. To m.in. fasola, cebula i sałata. Do uprawy na balkonie nadają się również szczypiorek i fasola pnąca. Najczęściej wybieraną rośliną są jednak pomidory koktajlowe, sprawdzające się świetnie jako dodatek do wielu dań i sałatek.

Ziołowy ogród na balkonie

Na balkonie uprawiane są również zioła. Wiemy już, jak zrobić ogródek warzywny, nawet na małym balkonie. Przestrzeń tą można również wykorzystać do uprawy ziół. Można je zasiać do większych pojemników lub też mniejszych doniczek, które ustawimy obok siebie. Zapewnią nam one również wyjątkowe walory zapachowe. Na balkonach można umieścić zarówno zioła jednoroczne, jak i wieloletnie. Z pierwszej grupy idealnie sprawdzi się bazylia, cząber, kolendra i majeranek ogrodowy. Z kolei zioła wieloletnie w balkonowej uprawie roślin doniczkowych to głównie mięta pieprzowa, rozmaryn, szałwia czy tymianek. Decydując się na takie zioła warto jednak wiedzieć, że z biegiem czasu takie uprawy ziół muszą zostać przeniesione do większych pojemników.

ogródek warzywny w doniczkach

Pielęgnacja roślin w ogrodzie warzywnym

Zarówno rośliny, jak i zioła na balkonie nadają mu wyjątkowego wyglądu i charakteru. Jak widać, niewiele trzeba, by zrobić ogródek warzywny, z którego możemy korzystać przez cały sezon. Rośliny balkonowe najlepiej podlewać rano i wieczorem w okresie letnich upałów i raz dziennie w chłodniejsze dni. Należy to robić jednak bardzo ostrożnie, by roślinom nie zgniły korzenie. Jeśli chcesz zrobić ogródek warzywny w pojemnikach, pomyśl o odpowiednim nawożeniu ziemi. Możesz tutaj wykorzystać np. biohumus. Na balkonach niektórzy uprawiają również rośliny, które nie wymagają tak częstej pielęgnacji. Pomimo to warto pomyśleć o profesjonalnych systemach nawadniających. Wszystko po to, by, w razie nieobecności, nasz ogród warzywny był regularnie nawadniany.

Zalety uprawy balkonowej

Uprawiając na balkonie warzywa i zioła, możemy mieć stały dostęp do zdrowych produktów, pozbawionych chemicznych substancji. Jak wiadomo, na tego rodzaju towary cena w sklepach jest znacznie wyższa, co odczuwa domowy budżet wszystkich tych, którzy stawiają na zdrowe odżywianie. Jeśli ktoś ma balkon w bloku, problem zostaje rozwiązany. Zioła zapewnią nam również wyjątkowo aromaterapię, racząc nas swoim zapachem w trakcie relaksu na balkonie. Decydując się na samodzielną uprawę roślin, zioła, warzywa i owoce – bo te również można sadzić na balkonach – są na wyciągnięcie ręki, z czego warto skorzystać, zakładając własny ogródek.

warzywniak w skrzynkach na balkonie

Jak zrobić ogródek warzywny na balkonie?

Najpopularniejszym rozwiązaniem są w tym przypadku metalowe konstrukcje, które mocowane są do ścian. Na nich umieszcza się skrzynki z warzywami lub ziołami.

Jakie warzywa można uprawiać na balkonie?

Sałata, szpinak czy pomidory to idealne warzywa, które sprawdzą się w uprawie własnych warzyw na balkonie. Należy jednak pamiętać o regularnym podlewaniu roślin.

Jakie warzywa sadzić w marcu na balkonie?

Balkonowy ogródek warzywny można rozszerzyć w marcu o warzywa, odporniejsze na niższe temperatury. Do takich gatunków roślin zalicza się rzodkiewka, groch, jarmuż czy szpinak.

Redakcja

Polecane

Łóżko dla dziecka z barierką – kompleksowy przewodnik

Łóżko dla dziecka z barierką – kompleksowy przewodnik

Jak wybrać najlepszą lodówkę do nowego mieszkania?

Jak wybrać najlepszą lodówkę do nowego mieszkania?

Przyścienny odpływ liniowy – poznaj zasadę jego działania i praktyczne wskazówki montażowe

Przyścienny odpływ liniowy – poznaj zasadę jego działania i praktyczne wskazówki montażowe

GFI – Wykonujemy przemysłowe instalacje ogrzewania i wentylacji!

GFI – Wykonujemy przemysłowe instalacje ogrzewania i wentylacji!

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

12 + 6 =