Jak rozrobić klej do tapet? Odpowiednie proporcje

Jak rozrobić klej do tapet? Odpowiednie proporcje

Remont to coś, czego z pewnością nie unikniemy, niezależnie od tego czy mieszkamy w mniejszym mieszaniu, czy też w sporych rozmiarów domu. Jedną z najczęściej wykonywanych w trakcie remontu prac jest tapetowanie. Zanim jednak zabierzemy się do klejenia tapet, należy przygotować klej i odpowiednio go rozrobić. Wiele osób chciałoby z pewnością wiedzieć, jak rozrobić klej do tapet proporcje są bowiem wówczas bardzo istotne. Przeczytaj więc nasz poradnik, zanim zaczniesz remont domu czy mieszkania.

Samodzielne tapetowanie ścian

Zanim przystąpimy do realizacji tego wyzwania, należy przygotować sobie odpowiednie narzędzia. Istotne będzie także zapewnienie odpowiednich warunków pracy oraz miejsca, gdzie ułożymy stare tapety, jeśli takie już są na naszych ścianach. Planując pracę, należy zapewnić sobie również odpowiednią ilość kleju oraz adekwatną do niego ilość wody. Nałożenie kleju i tapet wymaga również kilku niezbędnych narzędzi. Będzie to poziomica, miarka i nóż. Myśląc o samodzielnym nałożeniu tapety, należy zakupić również profesjonalny wałek do tapet. Przyda się także stół do tapetowania i miękka gąbka oraz ołówek i nożyczki. Należy wcześniej zaopatrzyć się również w odpowiednią ilość tapety. Dzięki temu nie będziemy musieli tracić czasu na dodatkowe zakupy i denerwować się czy wybrany wzór i rodzaj tapety jest jeszcze dostępny w ofercie sklepu.

jak prawidłowo rozrobić klej do tapet

Jak przygotować ścianę do tapetowania?

Przed nałożeniem kleju należy odpowiednio przygotować ścianę. W przypadku tapet ściany te powinny być wysuszone, ale również i gładkie. Warto także je odtłuścić i zagruntować klejem Metylan lub innym produktem, który przygotuje powierzchnię na nanoszenie kleju. Nigdy nie należy naklejać jednej tapety na drugą. Nawet jeśli mamy w planie położenie ciężkich tapet, które z pewnością przykryją stare wzory, koniecznie trzeba je ściągnąć, a podłoże zagruntować klejem. Bez tego nowa tapeta może się nieestetycznie przebarwić, a nawet odpaść. Stare tapety usunąć można przy pomocy ciepłej wody, która rozpuści klej. Do usuwania tapet przyda się również detergent. Zanim zaczniemy nakładanie kleju i tapetowanie, konieczne będzie również wypełnienie ubytków, które mogą negatywnie wpływać na estetykę tapety.

jak rozrobić klej do tapet proporcje

Jaki klej do tapet wybrać?

Wybierając klej należy pamiętać, by dopasować go do wybranych tapet. Odpowiadając na potrzeby klientów, producenci bowiem wypuszczają na rynek coraz więcej produktów, wśród których łatwo pogubić się niedoświadczonym konsumentom. Czasem klej nie sprawdzi się, pomimo dobrych rekomendacji sprzedawcy i opinii użytkowników. Na taką sytuację może wpłynąć właśnie niewłaściwy wybór. Klej ma bowiem różne właściwości i każdy z nich jest przeznaczony do innych celów. Jak dokonać wyboru rodzaju kleju?

Ogólnie uznaje się, że w zależności od rodzaju tapety klej powinien mieć odpowiednią gęstość. Jeśli planujemy położenie tapet typu fizelinowego, należy zakupić klej gęsty, którego nie rozcieńcza się wodą. Im tapeta jest twardsza i grubsza, gęstość kleju powinna być większa. Należy wiedzieć również, że na rynku dostępne są także opakowania uniwersalnego kleju, które można wykorzystać zarówno do tapet flizelinowych, jak i każdego innego rodzaju, który wybierzemy do naszego domu czy mieszkania.

jak rozrobić klej do tapet

Klej do tapet papierowych – jak go rozrobić?

Z pewnością każdy, kto kupuje opakowanie kleju wie, że będzie musiał go rozrobić. Nie każdy jednak posiada wiedzę na temat tego, ile l wody trzeba będzie przygotować, by produkt nadawał się do użytku. Jeśli chodzi o rozrabianie kleju, proporcje nie zawsze są takie same. Ilość kleju dopasowujemy również do naszych potrzeb i rodzaju tapety, co wiąże się z rozrobieniem kleju wodą z zastosowaniem odpowiednich proporcji.

Rozrabiając klej do tapet papierowych, należy kierować się ściśle zaleceniami producenta. Aby uzyskać odpowiedni klej, należy stosować proporcję 1:20 lub 1:40. Jak widać, zanim pokryjemy klejem ściany, czeka nas jeszcze dokładne czytanie instrukcji. W przypadku wsypywania opakowanie trzymać należy tuż nad wiaderkiem z wodą, by przypadkowe rozsypanie nie zaburzyło proporcji. Istnieją również produkty, w przypadku których na opakowanie kleju powinna wystarczyć woda w ilości jednego litra. Przejrzysta instrukcja to więc podstawa, by roztwór kleju do tapet papierowych rozrobić w prawidłowy sposób.

klej do tapety

Jak rozrobić klej do tapet fizelinowych?

Kierując się uwagami producenta tapet, warto wybrać w tym przypadku klej do tapet na fizelinie. Taki produkt nie jest umieszczany na powierzchni tapety, ale jest nakładany bezpośrednio na ścianę. Taki klej ma gęstą konsystencję, która jest niezbędna, by tapety fizelinowe trzymały się ściany. Jeśli jednak uznamy, że produkt wymaga odpowiedniego rozrobienia, konieczne będzie przygotowanie odpowiedniego wiadra. Produkt należy rozrobić czystą wodą. Przy rozrabianiu kleju wodą, zaleca się wziąć pod uwagę rodzaj tapety.

Proporcje będą bowiem różne w zależności od tego czy wybraliśmy tapety strukturalne, czy też zupełnie gładkie. Najpierw do wiadra wlewamy wodę w ilości, którą sugeruje producent. Teraz wsypujemy proszek do zimnej wody silnie mieszając. Taki klej należy odstawić na kilka minut, by nabrał on swoich właściwości. Odpowiednie dopasowanie ilości opakowań kleju będzie w tym przypadku istotne, by nie popełnić błędu i nie rozrobić go zbyt dużo.

Jak rozrobić klej Metylan?

Zawartość opakowania należy wrzucić do zimnej wody, trzymając się przy tym ściśle tabeli, zamieszczonej przez producenta. Teraz trzeba mieszać klej przez około minutę. Kolejny raz klej trzeba zamieszczać po upływie ok. 3 minut. Ostatni raz mieszamy energicznie po 15 minutach.

rozrabianie kleju do tapet

Jak rozpuścić klej do tapet?

Aby rozpuścić klej do tapet, należy potraktować go mocno ciepłą wodą i detergentem np. mydłem. Jeśli klej się nie rozpuszcza, należy zwiększyć temperaturę wody.

Ile wody na klej do tapet?

Na ogół uznaje się, że zawartość opakowania wsypać należy do jednego litra wody. Warto jednak przeczytać zalecenia producenta, gdyż przygotować klej należy zgodnie z tymi wytycznymi.

Redakcja

Polecane

Przyścienny odpływ liniowy – poznaj zasadę jego działania i praktyczne wskazówki montażowe

Przyścienny odpływ liniowy – poznaj zasadę jego działania i praktyczne wskazówki montażowe

GFI – Wykonujemy przemysłowe instalacje ogrzewania i wentylacji!

GFI – Wykonujemy przemysłowe instalacje ogrzewania i wentylacji!

Jak Wykonać Solidne Połączenia Narożne za Pomocą Łączników Domino

Jak Wykonać Solidne Połączenia Narożne za Pomocą Łączników Domino

Jakie są najbardziej ekologiczne rozwiązania w technice grzewczej?

Jakie są najbardziej ekologiczne rozwiązania w technice grzewczej?

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jeden × 5 =